6. srpna 2013

Tlumočení po internetuZdá se, že tlumočení prostřednictvím internetu, telefonu a video konference je cesta budoucnosti. Není divu ­– šetří totiž náklady na dopravu a čas, neexistenci vhodného tlumočníka v místě konání a spoustu dalších logistických problémů. Zásadním problémem pochopitelně je (ne)možnost vidět řečníka, kterou není vždy možné uspokojivě vyřešit pomocí webkamery.
O platformě Interpretty jsme poprvé slyšeli na loňské konferenci TIFO 2012. Tvůrci tehdy slibovali, že k jejímu spuštění dojde ještě před koncem roku. Sice se to trochu protáhlo, nicméně od února letošního roku můžete Intepretty vesele používat. Vlastně tak vesele ne, protože provozovatelé zatím žádné zakázky, o které by se mohli tlumočníci ucházet, nenabízejí. Platformu ale můžete použít pro vlastní zákazníky. Základní registrace je bezplatná a na úvod dostanete 10 soukromých „zakázek“, tedy možností tuto technologii využít, zdarma. U dalších vám bude provozovatel strhávat 15 %. Nebo si můžete službu předplatit na 6 nebo 12 měsíců a potom už jde celá částka od klienta jen vám (s výjimkou poplatku za službu PayPal, přes kterou probíhají platy). Na rozdíl od běžných tlumočnických zakázek se ovšem v tomto případě nemusíte o platbu bát a uhánět zákazníka kvůli faktuře, jejíž splatnost dávno uplynula. Zákazník totiž musí platbu složit předem, jinak není tlumočení vůbec realizováno. Férově jsou nastaveny i sankce v případě zrušení objednávky (např. v případě zrušení méně než 24 hodin předem musí zákazník uhradit 100 % ceny). Tlumočení probíhá přes platformu Phemium, která se v současné době používá v telemedicíně.

Podobná služba je také vyvíjena ve Spojených státech. Jmenuje se Capiche a zatím existuje pouze v Beta verzi. Pokud se zaregistrujete zde, po jejím spuštění vám přijde upozornění na email. Registrace je zdarma a klient platí předem daný poplatek za minutu.. Z této částky dostane tlumočník dvě třetiny. 

A co vy – máte s tímto druhem tlumočení nějaké zkušenosti, ať už jako zákazník nebo tlumočník? Fandíte podobným technologiím, nebo z nich spíš máte obavu?

Žádné komentáře:

Okomentovat