25. července 2013

Nová podvodná praktika: krádež identity překladatele


O novém druhu scamu, který se šíří překladatelským světem jako epidemie, jsme na tomto blogu informovali už zhruba před rokem. Bohužel se zdá, že tyto praktiky neutichají, naopak spíš nabírají na intenzitě. O co přesně se jedná si můžete přečíst zde
Svého času nám podobných nabídek spolupráce od rádoby překladatelů chodilo i několik denně. Nejdřív nás zájem zahraničí o práci v naší agentuře těšil. Později jsme si ale uvědomili, že průvodní dopisy jsou jako přes kopírák. V té době už se k nám také dostala informace o tom, že podobný scam existuje. Naštěstí pro nás se dotyční nikdy netrefili do jazykové kombinace, kterou jsme zrovna potřebovali. Všechny adresy jsme zablokovali, některé z nich nahlásili správcům Proz.com, na jiné odpověděli, že věc předáváme k dalšímu vyšetřování. V současné době se intenzita snížila na jeden, dva podobné emaily týdně. Ale kdo ví, možná je to jenom tím, že jsou letní prázdniny…
Novinkou, před kterou byste se měli mít na pozoru, jsou různé pochybné agentury, které nabízejí „marketing“ vašeho životopisu s příslibem nových zakázek. V podstatě se jedná o totéž: poskytnete v dobré víře životopis a někdo jiný se potom za vás vydává a inkasuje odměnu vaším jménem.
   

Jak se můžete proti podobným praktikám bránit? Jako překladatel, jehož totožnost si podvodník vypůjčil a zneužil asi těžko, ve většině případů se o tom ani nedozvíte. Rozhodně ale není na škodu postupovat obezřetně při zveřejňování vlastního životopisu online a pečlivě si prověřovat, komu ho zasíláte. Jako agentura, ale i překladatel jednotlivec, který třeba hledá kolegu do týmu, byste měli mít na paměti, že všechny emaily tohoto druhu vykazují několik společných rysů:
  • V první řadě se dost jedná o nevyžádanou poštu – tedy někdo vám nabízí služby, aniž byste je poptávali.
  • Zpráva je odeslána z adresy na Hotmailu, Yahoo, Gmailu atd., v samotné adrese se kromě jména a příjmení objevují i čísla, např. john.smith01@hotmail.com.
  • V textu zprávy i přiloženém životopise chybí kontaktní údaje. Kromě adresy, ze které byl email odeslán, nemáte odesílatele většinou jak kontaktovat.
  •  Průvodní dopis je psán nepříliš dobrou angličtinou, často s chybami.
  • Nabízená sazba je pro danou jazykovou kombinaci (z cizího do cizího jazyka) překvapivě nízká.
  • U životopisů zaslaných we wordu se můžete ve vlastnostech podívat, kdo je autorem dokumentu. Můžete se vsadit, že to není osoba, za kterou se dotyčný vydává.
  • Většina zpráv je rozesílána z arabských zemích a jiných částí Asie, což lze vyčíst z IP adresy uvedené v hlavičce emailu, ale to už je detektivní práce po pokročilé.
Další informace (bohužel jen v angličtině) si můžete přečíst zde nebo zde a také tady a tady

Máte s podobnými praktikami nějakou zkušenost? Jak se proti nim bráníte? Napište nám do komentářů!

Žádné komentáře:

Okomentovat