30. srpna 2012

Pozor na falešné překladatele!

Dnes bychom vás rádi upozornili na nový druh „podvodu“ v překladatelském světě. Že existují klienti, kteří neplatí, nebo rádoby klienti, kteří se z vás navíc ještě snaží vylákat peníze, už většina z nás zaznamenala. Psali jsme o tom také zde. Letošní novinkou jsou falešní překladatelé. Ano, něco na způsob falešného vrchního Vrány. Na rozdíl od něj se ale falešní překladatelé nemusejí díky internetu a globalizaci omezovat jen na horská a lázeňská střediska.


O co se tedy jedná? Podvodník si z veřejně přístupné databáze překladatelů, jako je například Proz.com, zkopíruje profil skutečně existujícího překladatele, případně si rovnou stáhne jeho životopis, a ten potom rozesílá buď zcela náhodně, nebo přímo reaguje na konkrétní poptávky. Za tímto účelem si založí freemailový účet na dané jméno, ale jinak žádné další kontakty neuvádí. Když se mu podaří uspět a nějakou zakázku získá, prožene text překladačem. Ti fikanější dokonce nechají text přeložit skutečnému překladateli, ale pochopitelně mu nikdy nezaplatí. Před podobným jednáním varuje dokonce samotný portál Proz.com, více se můžete dozvědět zde. Prý se zjistilo, že velká část těchto e-mailů je odesílaná z IP adresy někde v Palestině.

Pokud tedy občas překlad mezi dvěma cizími jazyky poptáváte na podobných stránkách, jako je Proz.com, mějte se na pozoru. Nám v současné době chodí zhruba jedna až dvě nevyžádané nabídky denně. Adresy jsou téměř shodně ve formátu jméno4[@]hotmail.com. Nejhorší asi na celé věci je, že skutečný překladatel vůbec netuší, že došlo ke zneužití jeho jména, a vlastně se proti tomu nemůže ani moc bránit.

Setkali jste se už s něčím podobným?

Žádné komentáře:

Okomentovat