2. května 2012

AniFest 2012

Letošní již jedenáctý ročník AniFestu se konal ve dnech 26. 4. – 1. 5. 2012 v Teplicích a nově také v nedalekém Duchcově, který posloužil hlavně výstavám, oblíbeným Školičkám animace a večernímu promítání v letním kině (mimochodem podobným „letním“ aktivitám počasí tentokrát skutečně přálo).

Jako dlouholetý partner festivalu jsme využili pozvání a do Teplic se vydali v pátek 27. 4.  Severočeské lázeňské město nás mile překvapilo příjemnou atmosférou, krásnými budovami a četnými zelenými plochami. Akreditační centrum AniFestu se nacházelo v kulturním domě (ten tedy mezi „krásné budovy“ bohužel nepatří, ale to už je osud všech našich „kulturáků“). Práci akreditačního centra a guest servisu moc chválíme, všechno klaplo na jedničku. K akreditaci vyfasuje každý pozvaný také festivalový katalog – ten se tedy letos pořádně pronesl. Ale není se co divit, program byl opravdu nabitý. Také z toho důvodu jsme uvítali možnost prozkoumat ho předem online. Na stránkách www.anifest.cz se dá v programu nejen filtrovat podle data nebo vyhledávat konkrétní název filmu, ale položky, které vás zaujmou, si rovnou můžete přidávat do svého programu, který si následně vyexportujete do zvláštního souboru, uložíte do počítače nebo vytisknete. Náš původní plán vypadal takto:
Ale protože slunce pálilo a zahrádky kaváren a restaurací zvaly k posezení, první promítací blok jsme nakonec oželeli a do kina se vydali až na Pohádky noci (Les contes de la nuit, 2011) francouzského režiséra Michela Ocelota. Jedná se o šest romanticko-dobrodružných pohádkových příběhů s nepřehlédnutelnými prvky humoru, které kombinují tradiční animaci černých siluet a moderní technologie. Jak jsme se dozvěděli během diskuse s režisérem, která následovala po promítnutí filmu, s černými siluetami začal kvůli jejich nízkým výrobním nákladům, když byl ještě chudý a neznámý animátor. Nakonec se staly jeho poznávacím znamením. Z úst režiséra také zaznělo, že čeští diváci jsou o něco sarkastičtější než francouzské publikum a zřejmě si více libují v černém humoru, protože se smáli častěji.
A právě podobné diskuse a přímý kontakt s tvůrci (a to nejen na workshopech a animačních dílnách) jsou na celém festivalu nejlepší. Nabízí totiž možnost dozvědět se spoustu pikantností z kuchyně, ve které film vznikal. 
A protože letošní ročník připomínal sté výročí narození Jiřího Trnky, nemohl v našem výběru samozřejmě chybět alespoň jeden film tohoto českého velikána. 

Více informací a seznam oceněných filmů naleznete na stránkách AniFestu. Pokud vám to letos do Teplic nevyšlo, sleduje Ozvěny AniFestu, které se konají během roku na různých místech, a pomalu se těšte na příští rok!

Žádné komentáře:

Okomentovat