24. dubna 2012

Jak bylo na anglickém terminologickém semináři

Dnes vám přinášíme čerstvou reportáž z víkendového terminologického semináře Komory soudních tlumočníků ČR. Jak už jsme zmínili v pozvánce, seminář se letos přesunul z Čech do jihomoravského Mikulova a věnoval se trestnímu právu, zejména s ohledem na nový trestní zákoník platný od 1. 1. 2010 a s ním související terminologii.

Během soboty se v přednášení střídali JUDr. Marek Fryšták, Ph.D., z Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, který nás seznamoval s českou právní úpravou a terminologií, a za angličtinu PhDr. Marta Chromá, Ph.D., která působí na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze  a asi ji není třeba představovat. Program byl skutečně nabitý a ty z vás, kteří jste už některý seminář anglické právní terminologie absolvovali, zřejmě nepřekvapí, že jsme nestihli vše, co bylo původně v plánu – Marta Chromá by totiž mohla z každého svého hodinového vstupu lehce udělat přednášku na celý víkend. A to není rozhodně myšleno jako výtka. Panu Fryštákovi patří velký dík za velice poutavý a vtipný způsob přednesu, kterým nám toto (možná trochu nezáživné) téma naservíroval.
A co tedy bylo na programu? Probrali jsme pachatele trestných činů, kterými mohou nově být také právnické osoby, a hospodářské a majetkové trestné činy a jejich druhy (téma v naší společnosti bohužel stále aktuální). Neděle potom byla věnována mezinárodní policejní spolupráci, která zahrnuj Interpol a Europol, a evropskému a mezinárodnímu zatýkacímu rozkazu. Společně s kpt. Mgr. Václavem Tomaníkem jsme také trochu nahlédli pod pokličku Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. V čase, který nám zbýval, jsme se potom pokusili dodělat některé resty ze soboty. Těžko vám můžeme zprostředkovat všechno, co na semináři zaznělo, tak alespoň jeden termín za všechny: archaicky znějící slovo „pletichy“, které v novém trestním zákoníku opět ožilo, se do angličtiny přeloží jako scheming.
Po práci samozřejmě musí následovat zábava. V sobotu večer pro nás byl připraven raut a řízená degustace vín z produkce Vinařství Volařík. Mrzelo nás snad jen, že při tak náročném programu už nezbylo příliš času na návštěvu místních památek, kterých  je Mikulově poměrně dost. Pokud jste letos s účastí váhali, rozhodně se přidejte příští rok ­– určitě nebudete litovat.

Žádné komentáře:

Okomentovat