16. dubna 2012

Falešní přátelé „C“

Uplynul další měsíc a je tu třetí díl našeho seriálu. Na rozdíl od poměrně chudého písmene B je u „céčka“ opravdu z čeho vybírat. Jako první se nabízí hned dvojice slov – chief a chef. Ani jedno z nich neoznačuje našeho „šéfa“. Chef totiž znamená „šéfkuchař“ (což díky nejrůznějším kuchařským show je snad dnes už dostatečně známo) a chief označuje náčelníka, například v tolik oblíbeném rčení too many chiefs and not enough Indians. Občas se s ním také setkáte u označení vedoucích nějaké instituce, třeba chief of police. Českého šéfa ovšem nejlépe přeložíte slovem boss.
Jako další přichází na řadu tolik oblíbené control. Tady nám v tom udělala Evropská unie trochu zmatek, protože občas toto slovo používá ve smyslu kontrolovat (a že se v jejích institucích kontroluje rádo a často!), zatímco správný význam je ovládat, řídit. Odtud také remote control jako „dálkový ovladač“ nebo birth control jako „antikoncepce“ (tedy řízení porodnosti). Kontrolování a řízení spolu občas úzce souvisejí a významově se překrývají, ale pro překlad vám rozhodně nedoporučujeme používat control místo naší kontroly. Pokud byste chtěli něco kontrolovat, určitě nic nezkazíte, když v angličtině použijete slovo check. Dále se nabízí examine, inspect, audit aj. a jejich výběr záleží hlavně na tom, koho nebo co budete kontrolovat.
Poslední z dnešního výběru je na lehčí notu. Jedná se o dvojici closet a klozet. Ano, tušíte správně, významově si neodpovídají. Wikipedia definuje closet takto: A closet (especially in North American usage) is a small and enclosed space, a cabinet, or a cupboard in a house or building used for general storage or hanging clothes. Tedy naše skříň(ka) nebo šatna ve významu samostatné místnosti v domě. Pokud se podíváte do slovníku – výkladového či překladového – najdete mezi hesly také zmínku o water closet. V současné angličtině je však tento výraz považován za archaický a nepoužívá se. Pozor tedy, aby na návštěvě u anglicky mluvících nedošlo k nepříjemnému nedorozumění!

Žádné komentáře:

Okomentovat