20. března 2012

Databáze IATE

Dnes bychom vám rádi představili zajímavý terminologický zdroj. Jedná se o databázi IATE, která slouží všem 23 úředním jazykům Evropské unie. Možná už jste o ní už slyšeli, možná jste dokonce zaznamenali, když byla v roce 2007 zpřístupněna veřejnosti. V té době jsme ovšem klikali jen s omezenou úspěšností – český termínů v ní zase tolik nebylo.

Poměrně ambiciózní projekt začal v roce 1999, kdy jednotlivé překladatelské služby Evropské unie začaly vytvářet Interaktivní terminologii pro Evropu (IATE z angl. Inter-Active Terminology for Europe). K naplňování databáze dochází postupně. Překladatelská oddělení zainteresovaných evropských institucí každodenně přidávají přibližně 200 nových odborných výrazů a přibližně 250 jich upravují a schvalují. Databáze IATE v současnosti obsahuje 8,4 milionů odborných výrazů, včetně přibližně 540 000 zkratek a 130 000 ustálených slovních spojení.
Při vyhledávání můžete nejen zadat, zda se jedná o termín či zkratku, ale také upřesnit tematickou oblast. Výsledek hledání vám potom nabídne překlad daného termínu (pokud existuje), jeho definici, zdroj a také stupeň spolehlivosti. Databáze je volně přístupná na stránce http://iate.europa.eu.

Žádné komentáře:

Okomentovat