17. února 2012

Slovník anglických synonym WordVis

Máte také jako správný překladatel či milovník jazyků potřebu vyzkoušet, případně rovnou vlastnit každý slovník, o kterém se doslechnete? Pak je tento příspěvek určený právě vám!

Po klasickém papírovém slovníku už dnes asi sáhneme jen zřídka, možná spíš z nostalgie. Proto je jistě potěšující, že počet slovníků elektronických nadále vzrůstá a spousta nástrojů je dostupná přímo online (navíc většinou bezplatně). Do této kategorie patří také WordVis – vizuální slovník anglických synonym.
Vyvinuli  ho na norské technické univerzitě NTNU v létě roku 2010.  A jak funguje?  Po zadání vámi zvoleného výrazu vytvoří slovník automaticky jakousi „síť“, která obsahuje všechna myslitelná synonyma daného slova, uspořádaná do významových skupin. Například při zadání slova „translation“ je výsledek následující:Vzniklého „pavouka“ můžete pomocí různých funkcí dál upravovat (třeba kus umazat, různě ho zvětšovat, zmenšovat, natahovat a zase zkracovat). Podstatná jména jsou v něm vyznačená červeně a slovesa zeleně. U každého synonyma si také můžete rozkliknout jeho přesnou definici. Tuto zajímavou pomůcku určitě ocení nejen pokročilí studenti angličtiny, ale také všichni, kdo do tohoto jazyka překládají. Vždyť kolikrát už se vám stalo, že jste něco chtěli vyjádřit jinak, a nemohli si vzpomenout?

1 komentář:

  1. Prosíme uživatele Výuka jazyků online, aby nepoužíval komentáře tohoto blogu k vlastní reklamě.

    OdpovědětVymazat