21. února 2011

Užitečný software (nejen) pro překladatele

Nedávno jsme vám představili službu Dropbox pro správu souborů na více počítačích zároveň (psali jsme o ní zde). Dneska se podíváme na další nástroje, které mohou zjednodušit práci překladatele, a navíc jsou k dispozici zdarma.


Jestli patříte mezi zapomnětlivé a nebaví vás už cedulkami oblepený monitor, vyzkoušejte některý z webových „úkolovníků“, například www.rememberthemilk.com, se kterým „už nikdy nezapomenete ani na mlíko“, nebo www.tadalist.com. Jako příznivce tradiční papírkové metody bohužel netuším, jestli existuje něco obdobného také v češtině – budeme rádi, když se s námi podělíte o své zkušenosti.

V dnešní době už snad každý překladatel používá software pro převod souborů ve formátu PDF na text. Existuje také celá řada internetových řešení, např. www.finereaderonline.com od Abby, který vám umožňuje převést 10 stránek denně zdarma (podporovány jsou bohužel jen vybrané jazyky). Pokud ale zadáte do Googlu heslo „online OCR“, určitě najdete celou řadu dalších, jako je třeba www.free-ocr.com, který podporuje velké množství jazyků včetně češtiny.

Pokud vás zajímá, kolik potenciálních klientů vás kdy kontaktovalo a jakým způsobem, kolik poptávek se vám podařilo proměnit v konkrétní zakázky, kdy je poptávek a práce nejméně, a můžete tedy s klidným svědomím odjet na dovolenou, potom vyzkoušejte Inquiry Wizard. Tento nástroj nemusí sloužit jen překladatelům, funguje stejně dobře i pro jiné profese nebo obory podnikání. Na své si přijdou také milovníci statistiky, protože ze zadaných dat lze následně generovat různé grafy, případně data exportovat do Excelu. 

A na závěr jedno připomenutí: u aplikací dostupných webu je pochopitelně třeba dbát zvýšené opatrnosti s souvislosti s bezpečností dat, zejména pokud pracujete s citlivými materiály svých klientů.

Žádné komentáře:

Okomentovat